Конференція Високопродуктивні обчислення, Київ, 13-15 жовтня 2014

Інтерв’ю віце-президента Intel Architecture Group Бойда Девіса

27 жовтня група російських журналістів взяла участь у заході «Globe for Sceince and Innovation», який у проводився Європейською організацією з ядерних досліджень в CERN (Женева). На ньому був присутній кореспондент російського сайту THG.RU Олександр Семенов.

Бойд Девіс

Під час заходу компанія Intel оголосила про запуск нових ініціатив у рамках «Cloud 2015», метою яких є спрощення хмарових платформ, покращення їх взаємодії та надійності. Перед початком заходів віце-президент Intel Architecture Group та генеральний директор Data Center Group Бойд Девіс дав інтерв’ю російським журналістам.

THG.ru: Почнемо з короткого огляду того, що пропонує Intel у сфері корпоративних продуктів, центрів обробки даних та HPC.

Бойд Девіс: Я хочу виділити три основні тенденції роботи Intel в корпоративному сегменті. Перша — це хмарові обчислення, перехід на них. Це головна тенденція, зміна архітектурної парадигми поточного десятиріччя. Відбувається віртуалізація всього у центрах обробки даних: серверів, систем збереження, мережі, прошарку керування. Ви добре знаєте про велику кількість продуктів в кожному з цих сегментів, процеси стандартизації та створення альянсів.

Друга — це HPC, високопродуктивні обчислення, які також знаходяться у стадії інтенсивного росту. Компанії, університети та навіть цілі країни по всьому світу беруть участь в гонці за перехід від петафлопсних до екзафлопсних машин, щоб розширити межі та можливості наукових досліджень, щоб швидше виводити нові продукти на ринок.

Третя — це комп’ютери для критично важливих застосувань. Багато сучасних серверів та систем збереження створені на основі процесорів Intel. Цей high-end сегмент відповідає за 5% обчислень, але його вартість — 40% ринку. З новими процесорами Intel Xeon 7500 користувачі мають можливість отримувати більш дешевий кластер, який не поступається своїми характеристиками мейнфреймам.

THG.ru: Зараз на ринку з’явилось чимало продуктів конкурентів, деякі з них мають більшу кількість ядер, ніж процесори Intel. Як ви збираєтесь конкурувати з ними?

Бойд Девіс: Ми завжди із задоволенням брали участь у конкурентній боротьбі, оскільки вона стимулює нас до створення більш якісних продуктів. У 2006 році ми випустили перші продукти на основі мікроархітектури Core та стали лідерами на ринку серед продуктів на базі архітектури x86. Саме тоді ми поставили в основу нашого виробництва модель «Тік-так», сутність якої у тому, що щороку ми анонсуємо або новий продукт, або новий технологічний процес. Інколи справи нашої компанії йдуть добре, інколи — не дуже, але в будь-якій ситуації наші процесори лідирують за своєю продуктивністю. І сьогодні наші процесори посідають найвищі місця у різних тестах та бенчмарках для серверів, при цьому вони працюють з меншою кількістю ядер, що особливо важливо для економії коштів на ліцензії на одне ядро та повної вартості обслуговування сервера.

Звичайно, ми також будемо збільшувати кількість ядер у наших процесорах, але сьогодні важлива продуктивність кожного ядра, що супроводжується економією коштів на програмне забезпечення. Тут ми лідируємо, і цим лідерством не збираємось поступатись. Разом з тим ми постійно підвищуємо рівень забезпечення безпеки наших продуктів, їх енергоефективність, керованість та здатність до віртуалізації.

Наші клієнти вірять нам, а ми абсолютно впевнені у лідерстві наших продуктів. Модель «Тік-так» працює та допомагає нам зберігати це лідерство. Крім традиційних продуктів з лінійки x86 ми постійно розробляємо й інші напрямки, наприклад, недавно анонсовану архітектуру MIC (Many Integrated Cores), орієнтовану на використання задач з високим паралелізмом обчислень. Такі продукти орієнтовані на користувачів, яким потрібні паралельна обробка великих обсягів даних.

THG.ru: Що ви можете розповісти про продукти лінійки Itanium, про які останнього часу небагато чути?

Бойд Девіс: У нас вже є кілька поколінь цього сімейства. Зимою цього року було оголошено про випуск процесора Tukwilla, Itanium 9300. Ці чіпи мають вдвічі більше ядер у порівнянні з процесорами попереднього покоління (чотири проти двох), мають збільшеним обсягом кеш-пам’яті, підтримують у 8 разів більший обсяг DDR3 RAM.

Poulson та інші майбутні процесори Intel Itanium, які сьогодні розробляються, спроектовані таким чином, щоб забезпечити сумісність з існуючим програмним та апаратним забезпеченням, включаючи процесорний слот, призначений для Intel Itanium 9300. Таким чином, користувачі зможуть збільшити продуктивність існуючих систем для розв’язання задач критичної важливості шляхом оновлення компонентів, без повторної компіляції.

Сімейство Itanium 9300, як і процесори Xeon 7500, використовують одні й ті ж компоненти платформи Intel QuickPath Interconnect, Intel Scalable Memory Interconnect, Intel 7500 Scalable Memory Buffer та спільний контролер вводу-виводу (чіпсет Intel 7500).

В майбутньому дуже цікавим рішенням буде комбінація цих двох сімейств. Тому, хоча архітектура х86 і набирає силу, а системи, побудовані на її основі, отримують якості, раніше властиві лише мейнфреймам та сімейству Itanium, у Itanium попереду як мінімум 5-10 років повноцінного життя. Поки що дуже багато задач та програм оптимізовано для роботи з Itanium, і користувачі цілком можуть віддати перевагу залишитись в рамках існуючої схеми.

THG.ru: Кілька слів про рішення для малого та середнього бізнесу. Років зо два тому Intel оголосила про свої наміри побудувати компактний і дешевий сервер для використання у невеликих компаніях чи навіть у домашніх умовах. Як зараз йдуть справи у цьому напрямі?

Бойд Девіс: Хороше питання. Дійсно, невеликі компанії просто не в змозі утримувати власний центр обробки даних, хоча ми в Intel поняття ЦОД розуміємо дуже широко — це може бути навіть одна-єдина шафа з серверами. Майже чверть компаній не мають власного ЦОДа — значна частина.

У нас є дуже широкий спектр серверних продуктів: домашні сервери, мікросервери, але треба чітко розуміти їх специфіку. Домашнім сервером називаються продукти NAS (Network Attached Storage), мета яких — збереження та обслуговування даних. Ми сподіваємось на збільшення нашої долі на цьому ринку за допомогою рішень на базі процесора Atom.

Мікросервери — це дуже дешеві пристрої з малим споживанням електроенергії. Вони орієнтовні на використання в багатосерверному оточенні для таких застосувань, як хостинг тощо. За допомогою великої кількості таких мікросерверів можна досягти більш оптимального розподілу навантаження при віртуалізації. Ці сервери зовсім не призначені для того, щоб бути дешевими серверами для малого бізнесу.

У малого бізнесу вже є дешеві сервери: вони називаються десктопами. На наш погляд бізнесу будь-якого розміру сьогодні краще перейти на односокетний Xeon-сервер. Навіть малий бізнес сьогодні потребує найрізноманітніші застосування, а також доступ до хмарових сервісів. Ми намагаємось надавати нашим клієнтам якраз те рішення, яке здатне оптимальним чином поєднати роботу локальних та хмарових сервісів, високопродуктивні, економічні та енергоефективні.

THG.ru: Скільки комп’ютерів у вас вдома? Як ви ними користуєтесь?

Бойд Девіс: Дайте подумати… У мене вдома сім комп’ютерів на сім’ю з п’яти чоловік. Це не рахуючи пару iPhone, iPad, Kindle та ще два смартфони і десяток iPod, частина яких просто загубилась. Але ми — сім’я, яка дуже любить сучасні гаджети. Комп’ютери ми використовуємо традиційним чином: для роботи, розваг, спілкування з друзями в інших частинах світу. Діти виконують домашні завдання. Завдяки наявності комп’ютера наше життя стало більш насиченим та цікавим. В цьому і полягає задача Intel — покращити життя людей.

THG.ru: Розкажіть більш докладно про роль Intel у проекті «хмарового альянсу», про який було оголошено сьогодні.

Бойд Девіс: В процесі наших численних зустрічей із замовниками ми відчули, що у них є потреба у висловлюванні своїх побажань та обговоренні їх з іншими користувачами. До нас звертались з проханням стати організатором такого альянсу. Наша роль полягає у організації його функціонування, залучення нових членів та вибудовуванні організаційної структури. У нас є великий досвід створення різноманітних альянсів та більша частина серйозних гравців ринку, які нам довіряють. Отже, ми допомогли альянсу виникнути та зробили його структуру ефективною.

Для нас користь від участі у цьому альянсі очевидна. Ми отримуємо максимально широкий спектр думок від його учасників, а на основі їх аналізу можемо створювати нові продукти. При цьому в альянсі немає просування продуктів від конкретних виробників, він орієнтований на виявлення реальних потреб ринку та користувачів. Спільними зусиллями це можна зробити значно швидше.

THG.ru: У деяких конкурентів Intel є рішення з більшим ступенем паралелізму. Чи планує Intel якось реагувати на таку ситуацію?

Бойд Девіс: Є такий старий жарт. У виробника чіпів питають: а як же працюють ваші найскладніші продукти? Вони відповідають: та ми й самі не знаємо, ПЗ якось розбирається.

Сьогодні є процесори з великою кількістю ядер, але ПЗ ще просто не готове працювати з паралелізмом такого високого рівня. Ми зараз стоїмо роздоріжжі та повинні вирішити, чи продовжувати програмування з використанням мов високого рівня та набором інструкцій x86, чи переходити на паралельне програмування. На початку року ми оголосили про створення абсолютно нової архітектури MIC. Її мета — інтеграція обох технологій: дуже високий рівень паралелізму у поєднанні з використанням традиційної моделі програмування, до якої розробники вже звикли. Ми створюємо нову платформу, яка буде сумісною з платформою Xeon і буде готовою до роботи з найвищим рівнем паралелізму в світі.

Користувачі продовжують застосовувати прискорювачі у своїй роботі та будуть це робити, оскільки в певних ситуаціях це приводить до успіху. Але з точки зору використання HPC широким співтовариством обчислювачів, я впевнений, що найбільш популярним будуть кластери на базі процесорів Intel Xeon. Користувачі можуть розвивати свої обчислювальні потужності, не змінюючи структури обчислювальних програм та системи програмування.

THG.ru: Повертаючись до відкритого альянсу для ЦОД. Якщо ми правильно зрозуміли, то він орієнтований на великі компанії. Чи можна очікувати, що з часом усі розроблені альянсом рішення та стандарти будуть застосовні до малого бізнесу? Адже мета стандартизації — це здешевлення продукту та рішення, а дешевизна дуже важлива для малого бізнесу.

Бойд Девіс: Я думаю, що основний шлях, яким альянс зможе допомогти малому бізнесу — це створення спектра хмарових обчислень для постачальників послуг. В альянс входять багато таких постачальників послуг з багатьох країн, в тому числі й постачальники інтернет-послуг. Я впевнений, що з їх допомогою будуть створенні рішення для одного чи двох серверів, все-таки його кінцева мета — великі ЦОД. Але у Intel є спеціальна програма для малого бізнесу, в рамках якої невеликі компанії зможуть використовувати будь-які сервіси та платити лише за факт їх використання через «хмару».

При цьому я не думаю, що в недалекому майбутньому малий бізнес повністю викине все своє комп’ютерне обладнання та буде користуватись лише хмаровими сервісами. Компанії будь-якого розміру приділяють велику увагу до своїх персональних даних та хочуть мати їх під рукою. Дуже важливим стає питання забезпечення безпеки. Але деякі сервіси обов’язково перейдуть в «хмару», наприклад, резервне копіювання і те, що потребує постійного оновлення. Тому я думаю, що малий бізнес буде користуватись одними й іншими можливостями.

За матеріалами thg.ru.

Теги: clouds, HPC, Intel, iPad, iPhone, iPod, високопродуктивні обчислення, десктоп, Інтерв'ю, інтерконект, паралельні обчислення, прискорювачі, процесори, хмарні обчислення, ЦЕРН, ЦОД

Матеріали за темою:

Коментарі

Коментарі до "Інтерв’ю віце-президента Intel Architecture Group Бойда Девіса":

Андрій14.01.2012

Зрозуміло, що Intel не поспішає переходити на процесори з великою кількістю ядер: необхідно витиснути якомога більше з тих інвестицій, які вже вкладено у 4-8 ядерні. Як на мене Бойд лукавить, переводить стрілки на ліцензії за ядро і так далі. Дуже багато застосувань, які можна було б спокійно запустити на 16-ядернику, отримуючи великий приріст. Той самий рендеринг, хостинг.