Конференція Високопродуктивні обчислення, Київ, 13-15 жовтня 2014

Чому ЦОД Google та Amazon не перетворяться на непотріб – Перший хмаровий суперкомп’ютер

27 грудня 2011

Компанії Google та Amazon, лідери ринку хмарових обчислень, який швидко розширюється, постійно збільшують потужності своїх центрів обробки даних (ЦОД).  Однак, багато противників цієї ідеї запитують, що станеться, якщо потреба в цих ЦОД зникне?

На відміну від звичайних людей, яким зручно користуватись хмаровими сервісами Google та Amazon тоді, коли їм треба, самі компанії-постачальники сервісів не можуть бути настільки гнучкими. Так, на випадок, якщо суспільний інтерес до хмарових обчислень значно зменшиться, Amazon знайшла застосування для своїх ЦОД у формі першого хмарового суперкомп’ютера.

Amazon посідає 42 місце рейтингу найшвидших суперкомп’ютерів світу, але він відрізняється від 41 суперкомп’ютера, що опинились у рейтингу вище тим, що він працює у клауді. Згідно з офіційними даними, Amazon побудувала віртуальний суперкомп’ютер, який забезпечує Amazon Web Services Elastic Compute Cloud (EC2). Суперкомп’ютер створений на основі 30 тисяч восьмиядерних процесорів Intel Xeon частотою 2,6 GHz та інтерконекта 10G Ethernet. Обсяг оперативної пам’яті – 65 ТБ.

Так, звісно, продуктивність 240 ТФлопс – це не перша позиція рейтингу, але значно вище за середню продуктивність рейтингу. Основна ідея в тому, що цей кластер доступний будь-кому, на відміну від суперкомп’ютерів, побудованих з певною метою, які через це мають обмежений доступ та значно більший час очікування ресурсів.

Amazon зробила свій кластер публічним з платнею за ресурси на рівні 1279 доларів за годину. В той час, як декому подібна вартість ресурсів може здаватись завищеною, ті, хто створював суперкомп’ютери, будуть недовірливо (або, можливо, з жалем!) хитати головою, згадуючи про мільйони доларів, витрачені на побудову виділеного кластера. Вражає ще й те, що Amazon зробила це паралельно, під час роботи інших хмарових сервісів.

Не дивлячись на те, що зараз стало набагато більше суперкомп’ютерів, потреба в них також зросла. Все більше науковців потребують суперкомп’ютери для точнішого моделювання ДНК, молекулярної динаміки тощо. І не тільки вченим потрібні суперкомп’ютери. З ростом обсягів даних, суперкомп’ютерам треба обробляти глобальні фінансові ризики або промальовувати 3D графіку, кількість якої зросла за експонентою.

Це означає, що якщо кілька десятків з тисяч процесорних ядер не будуть використовуватись протягом тривалого часу, Amazon чи Google можуть перепрофілювати їх для обробки задач користувачів, які вже чекають у чергах інших виділених кластерів. Потрібно пам’ятати, що оскільки це тільки перший хмаровий суперкомп’ютер, існує не один спосіб його подальшого покращення. Посідаючи 42 місце в рейтингу, Amazon EC2 має всі можливості для збільшення продуктивності, аж до рівня першої десятки рейтингу.

Теги: Amazon, clouds, Google, Intel, інтерконект, суперкомп'ютер, хмарні обчислення

Матеріали за темою:

Коментарі