Конференція Високопродуктивні обчислення, Київ, 13-15 жовтня 2014

Росія будує найпотужніший суперкомп'ютер в Європі

25 квітня 2013

В Росії планується запустити найбільший в Європі суперкомп'ютер потужністю 10 Пфлопс. Потужність створеного на сьогодні прототипу становить 523,8 Тфлопс. Установка включає 3,3 тис. процесорних ядер та розміщена на 20 кв. м.

У Міжвідомчому суперкомп’ютерному центрі Російської академії наук (МСЦ РАН) запрацює суперкомп'ютер МВС-10П потужністю 10 Пфлопс, який стане найпотужнішим в Європі, повідомляє ИТАР-ТАСС.

«Новий потужний суперкомп'ютер МВС-10П на базі архітектури «РСК Торнадо» в 3 рази збільшує продуктивність обчислювального комплексу МСЦ та дозволяє досягти відразу кількох унікальних показників - продуктивності, енергоефективності та керованості технічних засобів, - заявив директор МСЦ РАН, академік Геннадій Савін. - Це забезпечить проведення пошукових досліджень на передньому краї суперкомп'ютерних дисциплін, а також вирішення актуальних та фундаментальних наукових проблем в РАН».

На сьогодні в МСЦ створено прототип майбутнього комп'ютера потужністю 523,8 Тфлопс. Він складається з 208 обчислювальних вузлів, кожен з яких включає по два 8-ядерних процесора (всього 3,3 тис. ядер). Площа інсталяції становить 20 кв. м. За показником енергоефективності, який дорівнює 1949,3 Мфлопс на ват, прототип входить до тридцятки кращих суперкомп'ютерів світу. Це досягається за рахунок архітектури «РСК Торнадо», в основі якої лежить пряме рідинне охолодження серверних плат.

«Всі ці нововведення забезпечують дуже високу продуктивність, компактність, підвищену надійність та керованість системи, а також невисоку вартість», - прокоментував виконавчий директор РСК Олексій Шмельов, додавши, що рішення масштабується до декількох десятків петафлопс.

У 2013 р. планується довести продуктивність системи до 2 петафлопс, заявив заступник директора МСЦ РАН Борис Шабанов. На це потрібно близько 100 млн. руб. Всього, за його словами, на створення суперкомп'ютера було витрачено близько 136 млн. руб.

Згідно з останньою редакцією списку найпотужніших суперкомп'ютерів світу Top500, перше місце займає система Titan, розміщена в Національній лабораторії Окриджа, штат Теннессі, США. Її максимальна продуктивність складає 17,6 Пфлопс при споживанні енергії 8,2 МВт. Число ядер - 560,6 тис. штук.

Найпотужнішим на сьогодні російським суперкомп'ютером є «Ломоносов», розташований в МДУ. В останній редакції рейтингу він посідає 26-те місце. Його максимальна продуктивність складає близько 920 Тфлопс, а електрична потужність - 2,8 МВт. У комп'ютері стоїть 78,6 тис. ядер.

У США встановлено п'ять з десяти найбільш продуктивних обчислювальних систем світу. На Європу припадає 105, Азію - 124, обидві Америки - 264 суперкомп'ютера зі списку.

Теги: Top500, Ломоносов, Росія, РСК, суперкомп'ютер

Матеріали за темою:

Коментарі