Конференція Високопродуктивні обчислення, Київ, 13-15 жовтня 2014

«Т-Платформи» потрапили до списку ворогів США

31 березня 2013

Згідно рішення Міністерства торгівлі США від 8 березня 2013 року, російська компанія «Т-Платформи» потрапила до «Списку організацій та осіб, що діють всупереч національній безпеці та зовнішньополітичним інтересам США» (Supplement No. 4 to Part 744).

В рішенні стверджується, що у американського Бюро промисловості та безпеки є підстави вважати, що діяльність «Т-Платформ» пов’язана з розробкою комп’ютерних систем для військових цілей та з виробництвом комп’ютерів для ядерних досліджень.

На практиці це означає, що у відповідності до Export Administration Regulations з 8 березня для «Т-Платформ» вводиться презумпція заборони на експорт та реекспорт процесорів потужністю більше 5 ГФлопс, а також будь-яких товарів та виробів, що виготовляються в США або за американськими технологіями в інших країнах світу. Для здійснення експорту або реекспорту «Т-Платформи» зобов’язані отримувати ліцензії в Бюро промисловості та безпеки.

Журнал «Експерт» цитує генерального директора та співвласника компанії Всеволода Опанасенка: «Грубо кажучи, ми тепер не можемо придбати соняшникову олію, якщо поле, на якому росте соняшник, обробляється американськими пестицидами».

«Накладені обмеження закривають можливості не тільки для придбання електронних компонентів в США, але і для замовлення чипів, самостійно розроблених спеціалістами «Т-Платформ» на будь-якій фабриці світу, оскільки всі фабрики використовують американські технології. Для «Т-Платформ» це означає фактичну «заборону на професію», — повідомляє головний редактор «Експерта» Валерій Фадєєв.

З відомих досягнень «Т-Платформ» можна відмітити побудову для МДУ суперкомп’ютера «Ломоносов», що займав 26-те місце в списку Top500 станом на листопад 2012 року, а також поставку суперкомп’ютера в Державний університет штату Нью-Йорк в жовтні 2012 року. На тендері, який проводив американський учбовий заклад, «Т-Платформи» зуміли обійти Dell та HP.

Як пояснює генеральний директор інформаційно-аналітичного центру сучасної електроніки Іван Покровський, американські контролюючі органи діють дуже формально, та компанія «Т-Платформи», як кінцевий споживач електронних компонентів, могла потрапити в халепу через те, що користувалась послугами деякої іншої структури, що потрапила до «чорного списку».

Але, за твердженням Валерія Фадєєва, «Т-Платформи» потрапили в поле зору уряду США ще в 2011 році, а в 2012 році держсекретар США Хіларі Клінтон у розмові з Ангелою Меркель підкреслила, що співробітництво з Росією в такій чутливій галузі, як високопродуктивні обчислення, небажане.

Американський уряд вже не перший раз обмежує експорт високих технологій. Всім відома історія Філа Цимермана та PGP, що завершилась хепі-ендом. Але процесор, на відміну від вихідного коду, ніяк не потрапляє під першу поправку до Конституції США, тому американці мають можливість обмежувати їх експорт та реекспорт в тій мірі, в якій вважають за необхідне для своїх зовнішньополітичних цілей. Наскільки сильно це вдарить по ІТ-компаніях всього світу, ми дізнаємось у найближчі роки.

Теги: високопродуктивні обчислення, процесори, суперкомп'ютер, Т-Платформи

Матеріали за темою:

Коментарі

Коментарі до "«Т-Платформи» потрапили до списку ворогів США":

Харків’янин15.07.2013

та до біса ті штати. Усі в них вороги, усі повинні їм коритись.