Конференція Високопродуктивні обчислення, Київ, 13-15 жовтня 2014

КБ «Сухой» переходить на грід-технології при проектуванні літаків

21 січня 2013

Компанія «Сухой» повністю переходить на грід-технології при проектуванні нових зразків авіаційної техніки. У КБ розпочато тестування третього суперкомп'ютера, наданого в рамках президентського наказу щодо модернізації виробництва та переходу на комп'ютерні технології при проектуванні та випробуваннях сучасної техніки.

Комп'ютерне моделювання дозволить авіабудівникам скоротити кількість коштовних експериментальних та натурних випробувань, заощадити на створенні малоефективних стендів, натурних зразків та фізичних моделей літаків, які не завжди можуть адекватно відтворити реальні умови експлуатації літального апарату, виявити відмову або встановити причину льотної події.

Авіабудівники одними з перших в Росії почали впроваджувати у виробництво наскрізні комп'ютерні технології. Їх ще називають CALS-технологіями. Завдяки їм розробники проектують на комп'ютерах елементи конструкції майбутніх літальних апаратів. Це дозволяє вести розробку складних вузлів машини відразу з декількох КБ.

Так створювався перспективний російський пасажирський літак Sukhoi Superjet та російсько-французький двигун для нього SAM-146. Однак перевірка готового виробу, як і в минулі роки, залишалася долею стендових - натурних - випробувань.

Тільки для перевірки Sukhoi Superjet використовувалися три машини. Одну з яких в рамках перевірки міцності конструкції буквально розщепили на дрібні шматочки.

Втім, всі ці трудомісткі та вельми затратні заходи можна змоделювати віртуально на суперкомп'ютерах. Подібні технології давно застосовуються в світі.

В Росії піонером їх впровадження стала держкорпорація «Росатом». За допомогою комп'ютерного моделювання атомники не тільки перевіряють параметри роботи, протікання фізичних процесів в атомних реакторах, але й проводять випробування ядерної зброї. Напрацювання в цій галузі увійшли в програму, прийняту в 2009 році комісією при президенті з модернізації та технологічного розвитку економіки.

Її мета — створення в Росії індустрії суперкомп'ютерних обчислень, що дозволяють ще на стадії проектування складної техніки розрахувати всі аспекти її роботи. Реалізація проекту була доручена держкорпорації «Росатом».

В рамках проекту в російському федеральному ядерному центрі в Сарові почав створюватися апаратно-програмний комплекс для високопродуктивних обчислень. Був запущений найпотужніший суперкомп'ютер Росії, що знаходиться на 12-му місці в світовому рейтингу. Організований обчислювальний центр колективного доступу, до якого високопродуктивними каналами зв'язку підключені підприємства та організації різних галузей промисловості.

В 2011 році в КБ «Сухого» був створений суперкомп'ютерний центр, звідки здійснюється доступ до машини в Сарові. У його складі три комп'ютери. Вартість кожного коливається від 10 до 20 млн. рублів. На них розв’язуються задачі великої розмірності, які вимагають багатоваріантних модельних розрахунків для отримання оптимальних конструкторських та технічних рішень при проектуванні деталей, вузлів, агрегатів та систем літаків.

Для компанії це, перш за все, математичний прорахунок питань, що стосуються сертифікації пасажирського літака Sukhoi Superjet.

Наприклад, з питань забезпечення безпеки польотів під час аварійної посадки в разі відмови шасі, посадки на воду, розриву пневматики, попадання сторонніх предметів на вхід в двигун, обриву лопатки компресора двигуна, удару птаха тощо.

У перспективі на суперкомп'ютері будуть розв’язуватися задачі обрахунку аеропружності, нестаціонарної аеродинаміки, зв'язкового та сполученого теплообміну, складної контактної взаємодії. Це становить близько 30-40% від загального обсягу розрахункових задач, які вирішує «Сухой» при створенні нових зразків авіаційної техніки, що дозволить істотно здешевити процес її створення.

Раніше суперкомп'ютером обзавелося Рибінське НПО «Сатурн» — розробник перспективних авіаційних двигунів для літаків КБ «Сухого».

Теги: грід, суперкомп'ютер, технології

Матеріали за темою:

Коментарі