Конференція Високопродуктивні обчислення, Київ, 13-15 жовтня 2014

Суперкомп'ютер Watson почав нецензурно виражатись

10 січня 2013

Співробітник IBM Ерік Браун, що працює "тренером" знаменитого суперкомп'ютера Watson, створеного цією компанією, допустив грубу помилку - згодував йому Urban Dictionary, словник міського жаргону.

Розумна машина з легкістю сприйняла нові знання, поєднавши їх з раніше засвоєним словником медичних термінів - творці давно мріють зробити з суперкомп'ютера аналог електронного "доктора Хауса", щоб він займався діагностикою хвороб за симптоматикою. До того ж, Watson "з самого дитинства" вміє користуватися Вікіпедією.

Результат не змусив себе чекати: Watson почав лихословити, бо зовсім не розуміє різницю між "пристойним" та "непристойним". Спочатку це неабияк усіх веселило, але потім стало зрозуміло, що просто так все залишити неможна.

Розробники планували збагатити та урізноманітнити словниковий запас свого підопічного. Але знайомство з лайкою не пішло суперкомп’ютеру на користь. Ніякі спроби внести корективи не призвели до успіху. Тепер Брауну зі своїми колегами доведеться вручну чистити пам'ять суперкомп’ютера та ставити додаткові словникові фільтри. До того ж не дуже зрозуміло, чи це спрацює.

Нагадаємо, що Watson - частина проекту DeepQA компанії IBM, мета якого полягає в дослідженні перспектив створення комп'ютерів, здатних конкурувати з людиною, відповідаючи на питання, сформульовані на природній мові.

Програмний комплекс Watson, на створення якого пішло чотири роки, працює на базі сервера IBM Power7, оптимізованого під виконання великої кількості задач, спрямованих на аналіз тексту питання та підготовку відповіді. По суті, він являє собою суперкомп'ютер з гігантським обсягом жорсткого диска.

Watson прославився в 2011 році, коли на очах багатомільйонної телеаудиторії хвацько побив усіх суперників-людей в шоу-вікторині Jeopardy (аналог російської передачі "Своя гра"). Розумна машина з легкістю змогла засвоїти величезний обсяг інформації та розпізнати сенс питань, що задавалися.

Після цього шоу суперкомп'ютер почав користуватися попитом у різних організацій. Так, восени 2011 року IBM домовилася про комерційне використання технологій "питань та відповідей", реалізованих в суперкомп'ютері, зі страховою компанією WellPoint.

Потім Watson почав співпрацювати з медичним центром в Лос-Анджелесі, видаючи інформацію про онкологічні захворювання.

Влітку 2012 року його найняв банк Citigroup в якості фінансового консультанта. "Ватсона" також пропонували використовувати для аналізу надзвичайних ситуацій та метеорологічних даних. Потім Watson почали використовувати в якості віртуального діагноста в декількох клініках США, щоб він видавав поради з лікування різних захворювань.

Тим не менше, як показують останні події, дослідникам потрібно ще багато часу для того, щоб забезпечити суперкомп'ютер ефективними механізмами самонавчання, завдяки яким він стане незамінним помічником у будь-якій галузі.

Теги: IBM, Watson, суперкомп'ютер

Матеріали за темою:

Коментарі