Конференція Високопродуктивні обчислення, Київ, 13-15 жовтня 2014

Радянський ноутбук "Електроніка"

У СРСР фантазії на назви торгових марок не вистачало. Всі автомобілі закінчувались на «АЗ» (ЗАЗ, ЛуАЗ, ЛАЗ, КрАЗ), вся електроніка – «Електроніка».

Зараз лише старі люди пам’ятають, що під цим брендом випускалось майже все, що мало у своєму складі транзистори та конденсатори. Годинники, калькулятори, телевізори, відеомагнітофони, кишенькові мікропроцесорні ігри, синтезатори та безліч інших корисних речей. Чиста монополія.

Як годиться великій корпорації, торгова марка «Електроніка» базувалась на кількох підприємствах, розташованих у Зеленограді (заводи «Мікрон», «Ангстрем», НВО «Науковий центр»), Солнечногорську (Солнечногорський електромеханічний завод), Ленінграді (завод «Світлана») і навіть у Білорусії (НВО «Інтеграл»).

Як видно з наявності у виробничому циклі «Електроніки» науково-виробничих об’єднань, торгова марка не просто клепала ширвжиток, а виробляла свої товари на твердій основі науки.

Особливим напрямком діяльності «Електроніки» були електронно-обчислювальні машини. Їх асортимент, звичайно ж, не міг змагатись із різноманітністю таких монстрів, як HP або Dell, але для тогочасної економічної машини він був досить масштабним.

Одних мікро-ЕОМ «Електроніка» випускалось більше 20 найменувань. Серед них перший радянський лептоп «Електроніка МС 1504» або ПК300. Його вартість становила 550 доларів.

Лептоп Електроніка М1504

Лептоп Електроніка М1504

Лептоп Електроніка М1504

Лептоп Електроніка М1504

Лептоп Електроніка М1504

Лептоп Електроніка М1504

Дивлячись на нього, важко повірити, що його зробили у Союзі. Але факт залишається фактом. Серійне виробництво МС 1504 почалось у 1991 році, а, з огляду на інерційність виробничої системи, проектуватись він почав приблизно у 1986-му.

Втім, що означає, проектуватись? Якщо придивитись уважніше, стає зрозумілим, що прототипом першого радянського лептопа стала модель Toshiba T1100 Plus, яка серійно випускалась як раз у 1985 році та вважається «першим масовим лептопом». Його вартість складала 1900 доларів.

Toshiba T1100 Plus

Теги: історія, технології

Матеріали за темою:

Коментарі

Коментарі до "Радянський ноутбук "Електроніка"":

І де ви таке винаходите ...? :-)