Конференція Високопродуктивні обчислення, Київ, 13-15 жовтня 2014

Історична фотокнига до ювілею компанії Cray

Тверда обкладинка. Чудова темно-помаранчева лляна тканина з друкованою етикеткою. На її виробництві не економили. "Фотографії Лі Фрідлендера". 96 сторінок з цупкого паперу кремового кольору, 79 чорно-білих репродукцій на всю сторінку.

Книга випущена президентом Cray Research на честь п’ятнадцятиріччя компанії. Книгу ніколи не продавали, її дарували співробітникам компанії. Наклад становив 5000 екземплярів. Книгу видано у 1987 році.

У 1976 році Cray Research Inc. встановила свій перший суперкомп’ютер у Національній лабораторії Лос Аламос, місці народження атомної бомби. Cray-1 на той час був найшвидшим комп’ютером у світі, створений у поєднанні унікального інженерного стилю Cray та гострої потреби у високопродуктивних обчисленнях для змагання з СРСР.

У наступні 30 років Cray визначила межі можливостей суперкомп’ютерів, створюючи найшвидші машини у світі. Не дивлячись на величезний вплив своїх суперкомп’ютерів на науку та технології, засновник компанії Сеймур Крей працював у невеликих колективах у невеликому містечку і уникав публічності.

Як одна людина на чолі невеликого колективу відібраних людей могла побудувати найшвидший комп’ютер світу? Що Cray-1 може розповісти про інженерні, економічні та соціальні фактори, які поєднались в одне стабільне технологічне диво? Чому набагато більші комп’ютерні компанії поступились на ниві суперкомп’ютерів цьому малому, і водночас потужному супернику? Для чого, власне, ці потужні машини використовувались?

У 1975 році, у складі спеціальної комісії американський фотограф Лі Фрідлендер зробив знімки у штаб-квартирі компанії Cray Research Inc. у Чіппева Фолс (Chippewa Falls), штат Вісконсин, на батьківщині першого суперкомп’ютера Cray та його творця Сеймура Крея. У результаті з’явився знаковий візуальний звіт, який зібрав машини, що давали натхнення, та людей, які їх створили. Ці фотографії стали частиною пам’ятної книги, яка дарувалась усім співробітникам компанії Cray.

Фотографії неймовірної краси. Альбом починається з околиць Чіппева Фолс: водоспад, ліс, поля, ферми. Потім фотограф змальовує типове маленьке американське містечко: залізничні колії, розбита вантажівка, приміські будинки, старі фабрики. Потім центр міста: перукарня, фаст-фуди. Нічого надзвичайного (крім таланту фотографа).

Чіппева Фолс

Chippewa Falls

Сеймур Крей, супермен суперкомп’ютерів

Сеймур Крей

Але потім починається диво.

Альбом повний фотографій, які зображають людей серед обладнання для виробництва чипів, корпусів суперкомп’ютера з гірляндами дротів, комп’ютерні термінали. Кожен знає свою мету і пишається: вони створюють найкрутішу розумну машину у світі! Люди своїми руками будують дивовижні хитросплетіння з дротів, що потім стають комп’ютерами, які рахують швидше за людей.

Виробництво комп'ютерів Cray

Виробництво комп'ютерів Cray

Виробництво комп'ютерів Cray

Виробництво суперкомп'ютерів Cray

Виробництво суперкомп'ютерів Cray

Виробництво суперкомп'ютерів Cray

Виробництво суперкомп'ютера Cray X-MP або Cray-1s.

Виробництво суперкомп'ютера Cray X-MP

На фоні — Cray-1. Навколо шасі бачимо невеликі сидіння, вкриті шкірою. Це місце призначалось для техніків, які могли сісти і погрітись після кількох годин роботи у кімнаті з кондиціонером. Насправді, мало хто з техніків сидів там через страх зламати машину вартістю мільйони доларів.

Всередині комп'ютерної зали Cray

А-а-а! Мене проковтнув суперкомп’ютер!

Мене проковтнув суперкомп’ютер!

Там і так дуже багато дротів. А якщо ще й додати волосся...

Дроти при виробництві суперкомп'ютера Cray

Серед працівників було дуже багато жінок, яких Сеймур Крей обирав за їх уміння ткати або вишивати. Їх вишкіл, зосередженість та прагнення досконалості допомогли точно прокласти сотні миль дротів.

Дроти при виробництві суперкомп'ютера Cray

Дроти при виробництві суперкомп'ютера Крей

Жінки, які уміють вишивати, створюють суперкомп'ютер Cray

Це схоже на фабрику 19-го століття, яка виробляє товари 20-го, а зачіски 80-х років виглядають дуже гармонійно на фоні водоспадів з дротів.

Зараз всі ці дроти знаходяться на єдиному чипі, ми можемо тримати їх в руках або на колінах, вони потужніші за найкращий Cray 25-річної давнини, але вони збираються роботами. Чудово згадати часи, коли люди вручну створювали мозок такої машини.

Теги: Cray, високопродуктивні обчислення, історія, суперкомп'ютер

Матеріали за темою:

Коментарі