Конференція Високопродуктивні обчислення, Київ, 13-15 жовтня 2014

Мічіо Каку на SC12 змальовує технологічну країну чудес майбутнього

Мічіо Каку

Уявіть світ, в якому комп’ютерний процесор коштує 10 копійок. Їх можна вбудувати скрізь і всюди, включаючи шпалери у вашому домі.

Професор Мічіо Каку, знаменитий фізик, автор бестселерів «Фізика неможливого» та «Фізика майбутнього», розповідав про можливі наслідки цієї розумної стіни і багато іншого у своїй довгоочікуваній доповіді на конференції SC12 у Солт Лейк Сіті, де він обговорював величезну роль, яку гратимуть високопродуктивні обчислення у 2100 році.

Починаючи з 18 століття, наука та технології стали основним засобом для досягнення багатства у цьому світі, помітив Каку. Коли фізики відкрили закони термодинаміки, а отже змогли обчислити кількість енергії та потужність, яку можна отримати від керування потоками пари, почалась Індустріальна Революція.

Сталеливарні заводи та залізниці, як наслідок, стали генерувати неймовірні прибутки, але після того, як ці прибутки інвестувались назад у залізницю на Лондонській фондовій біржі, у 1850 році система застопорилась.

На щастя, у 1850 році Індустріальна Революція як раз почалась у США. У той час, як певний вплив на неї мала відносна молодість країни, цікавим фактом було й те, що Великобританія категорично відмовлялась надати креслення машин.

Так було доти, поки Френсіс Кебот Лоуел не повернувся до Америки з усіма необхідними технічними специфікаціями, які він запам’ятав, що й запустило революцію у США.

Як би то не було, поки рівняння Максвела та лінії силового поля Фарадея почали прокладати шлях для фізиків до використання енергії електрики та магнетизму, США надолужили втрачений час.

І знову, велика порція інвестицій була спрямована на певну галузь, цього разу – комунальні послуги. Як наслідок, крах Нью-Йоркської фондової біржі занурив США у Велику Депресію, відзначає Каку.

Фізики, маніпулюючи законами електрики та магнетизму, створили машини, здатні додавати великі цифри, просто гортаючи маленькі магніти. Ці машини назвали комп’ютерами. Вони призвели до третього накопичення багатства, третього неправильного перерозподілу інвестицій (цього разу на ринку житла), і третього економічного колапсу.

Ця вступна історія служить одній головній меті: люди в аудиторії, які слухають доповідь професора Каку про результати перших трьох технологічних революцій, будуть тими людьми, які відповідатимуть за четверту.

Каку називає наступні 80 років «ерою високих технологій». Дехто може назвати це Інформаційною Революцією. Як би нову еру не назвали, досягнення суперкомп’ютерів стануть її рушійною силою.

Прогрес, який передбачає професор Каку, буде безмежним, і багато негативних понять просто зникнуть з ужитку.

Автомобілі будуть їхати самостійно, через що зникне 30 тисяч смертельних аварій щороку у США. За словами Каку, термін «автомобільна аварія» залишиться лише у спогадах. За п’ятдесят років слово «дорожній рух» буде швидше за все асоціюватись з музичною групою Traffic 60х-70х років минулого століття, а не пробками на автомобільних дорогах.

Як і слово «поліомієліт», слово «пухлина» буде відноситись до неприємних спогадів минулого, завдяки розумним туалетам, обладнаним сенсорами та пов’язаними з суперкомп’ютерною мережею з аналізу ДНК, які виявлятимуть найменші сліди ракових клітин. Знищення таких клітин індивідуально за допомогою нанотехнологій, замість грубої та шкідливої хіміотерапії, стане реальністю.

Далі, так само, як людство звикло до комунальних послуг, і не вважає їх чимось надзвичайним, так і комп’ютери, швидше за все, стануть аналогічною частиною нашого життя. Як тільки комп’ютерні чипи будуть вмонтовані майже всюди, від стін до одягу, контактних лінз, весь світ стане, по суті, великим мережевим комп’ютером.

Як це все можливо? За допомогою системи з масового виробництва дешевих чипів.

У той час, як Каку обходить це питання стороною (все-таки, він же спеціаліст з теорії струн), стає зрозуміло, що шлях до такої системи не лежить через кремній. Закон Мура, фізичні обмеження, які дозволяють збільшувати вдвічі кількість транзисторів на чипі кожні півтора року, сповільнюється.

Це може призвести до однієї з найбільш неприємних, на думку Каку, можливостей: Силіконова Долина може «заіржавіти» через 20-25 років. Однак, це не стане новиною для інсайдерів. Як і під час минулих технологічних прогресів, підприємствам доведеться адаптуватись або залишитись на узбіччі.

Можливо, вуглецеві нанотрубки замінять кремній. Можливо, робота над ними виявиться марною. Як би то не було, за словами Каку, здешевлення комп’ютерних ресурсів призведе до збільшення суспільних потреб до автоматизації.

Звичайно, з ростом автоматизації з’явиться побоювання, що автомати замінять людину. До певного рівня так і станеться, каже Каку, але не настільки, що це стане загрозою для людей.

Важливо пам’ятати, що комп’ютери у своїй основі – це складні рахункові машини. Тому варто хвилюватись лише тим, чия робота пов’язана з монотонними обчисленнями, наприклад, бухгалтерам.

Ринок, яким його бачить Каку, зміщується від товарних систем до інтелекту та креативності. Наприклад, комп’ютерні запчастини можна масово виробляти з мінімальним втручанням людини.

А програмне забезпечення ні. Для розробки ПЗ потрібен здоровий глузд, інтуїція та творчі здібності. Роботи, які вимагатимуть таких навичок, залишаться. Для більшої частини подібних вакансій необхідною буде вища освіта певного рівня. Вакансії, які не вимагають наявності здорового глузду, інтуїції та креативності, тобто більшість нудних офісних вакансій, зникнуть, стверджує Каку.

Один з слухачів підняв цікаве питання: якщо ми знаємо про невідворотну інформаційну революцію, яка станеться десь через 80 років, як нам уникнути мильної бульбашки на ринках? На думку Каку, відповідь полягає у зміні правил інвестування для уникнення безрозсудних спекуляцій.

Цікаво, що природа майбутньої інформаційної революції зможе сама протистояти подібному нічим не підкріпленому зростанню. Сьогоднішні засоби передбачення є значно кращими, ніж навіть чотири роки тому, і зможуть попередити інвесторів, що ринки перегрілись.

Теги: високопродуктивні обчислення, історія, наука, суперкомп'ютер, технології

Матеріали за темою:

Коментарі