Конференція Високопродуктивні обчислення, Київ, 13-15 жовтня 2014

Titan забирає у Sequoia звання суперкомп’ютера №1

12 листопада 2012

У битві лабораторій американського Міністерства енергетики, суперкомп’ютер Titan лабораторії Oak Ridge відібрав титул найпотужнішого у колишнього лідера списку Top500 Sequoia з лабораторії Lawrence Livermore.

«Заряджений» новими відео-прискорювачами NVidia K20x та вузлами XK7 компанії Cray Titan показав 17,6 ПФлопс продуктивності у Linpack проти 16,3 ПФлопс Sequoia.

Суперкомп'ютер Titan

Схоже, Titan також забере у Sequoia та платформи Blue Gene/Q титул найбільш енергоефективного комп’ютера. Суперзірка з Оук Рідж дає 2,12 ГФлопс/Вт, перевершуючи показник Sequoia 2,1 ТФлопс/Вт. Це, однак, неофіційні результати, остаточний список Green500 буде оголошено у кінці цього тижня.

Не зважаючи на поразку у боротьбі за перше місце, компанія IBM продовжує утримувати позиції, маючи 6 з 10 топових комп’ютерів:

1. 17,6 ПФлопс, Titan (Cray), США
2. 16,3 ПФлопс, Sequoia (IBM), США
3. 10,5 ПФлопс, K computer (Fujitsu), Японія
4. 8,2 ПФлопс, Mira (IBM), США
5. 4,1 ПФлопс, JUQUEEN (IBM), Німеччина
6. 2,9 ПФлопс, SuperMUC (IBM), Німеччина
7. 2,7 ПФлопс, Stampede (Dell), США
8. 2,6 ПФлопс, Tianhe-1A (NUDT), Китай
9. 1,7 ПФлопс, Fermi (IBM), Італія
10. 1,5 ПФлопс, DARPA Trial Subset (IBM), США

І хоч початок списку мало змінився, його сумарна продуктивність значно зросла. Ці десять систем сукупно мають більше 68 ПФлопс, а лише рік тому 10 топових систем мали у сумі трохи більше 22 ПФлопс.

Велика частина з 68 ПФлопс належить Titan. Цей «супер» також повертає на перше місце систему з GPU прискорювачами.

Останній раз таке сталось два роки тому, коли китайський Tianhe-1A став номером 1. Не зважаючи на панування Titan, GPU прискорювачі отримали невелику долю списку – на даний момент лише 62 системи обладнані ними.

Але таких «прискорених» систем стало на 4 більше, ніж у минулому списку півроку тому, а з появою цього тижня терафлопсних прискорювачів від Intel (Knights Corner), NVidia (Kepler K20x) та AMD (FirePro S10000), їх число однозначно зросте.

Коли за кілька тисяч доларів можна придбати терафлопс на одній PCIe платі, зібрати петафлопсну машину стає значно простіше. І хоча системи на одних CPU ще мають шанси на виживання, більш ефективним у майбутньому стане вкладати гроші у подібні векторно-паралельні прискорювачі, що швидко збільшить кількість «петафлопсників» у світі.

Крім Titan, новачками першої десятки стали система Stampede виробництва Dell та DARPA Trial Subset від IBM.

Stampede, встановлена у TACC, є першою промисловою системою на багатоядерних прискорювачах Intel Knights Corner, а DARPA Trial Subset виконано на архітектурі PERCS Power 7, розробленої у поєднанні з програмою HPCS.

JUQUEEN не є новачком першої десятки, він за півроку підсилився утричі, за що його перемістили з восьмого місця на четверте.

Stampede з часом зможе просунутись трохи далі. Заплановано, що у середині 2013 року він вийде на показник 10 ПФлопс пікової та 6,7 ПФлопс реальної продуктивності. До того часу, найбільш ймовірно, конкуренція серед важковаговиків ще більш посилиться.

На ниві міжвузлових з’єднань Infiniband продовжує збільшувати свою частку за рахунок Ethernet. За останні шість місяців додалось 15 машин на Infiniband, їх число тепер 226 (конституційна більшість!), у той час технологія Ethernet втратила 19 бійців, що зменшило їх загальну кількість до 188.

Вершину списку окупували спеціалізовані інтерконекти від Cray, IBM, Fujitsu та китайської NUDT. Туди зміг просочитись лише один Infiniband (у Stampede).

Єдиний елемент списку Top500, який залишається практично незмінним, – це географічний розподіл продуктивності. США продовжує домінувати за кількістю систем – 251 (мінус одна проти даних за червень).

Китай – на другому місці з 72 системами (мінус дві). Європейські важкоатлети – Великобританія, Франція та Німеччина мають приблизно однакову кількість: 24, 21 та 20 систем, відповідно.

Мабуть, найбільш значимим результатом останньої редакції є зростання кількості петафлопсних комп’ютерів, яких зараз 23. Рік тому їх було лише 10. За прогнозами до 2015 року всі 500 систем списку будуть «петафлопсниками».

Отже, шанси України хоча б «зачепитись» за останнє місце рейтингу прямують до нуля з експоненційною швидкістю.

Теги: AMD, Cray, CUDA, GPU, IBM, Kepler, NVidia, Tesla, Top500, графічні прискорювачі, екзафлопс, суперкомп'ютер

Матеріали за темою:

Коментарі