Конференція Високопродуктивні обчислення, Київ, 13-15 жовтня 2014

У Top500 з’явився російський суперкомп’ютер-«привид»

12 листопада 2012

Сьогодні на щорічній суперкомп’ютерній конференції SC12 у США було анонсовано 40-ву редакцію списку Top500 найпродуктивніших обчислювальних систем світу.

Перше місце у ньому посів суперкомп’ютер Titan, створений компанією Cray з використанням прискорювачів NVidia Tesla K20. Його пікова продуктивність складає 27 ПФлопс, а у тесті Linpack він демонструє швидкодію у 17,6 ПФлопс.

Titan було анонсовано у кінці жовтня. Його поява змістила суперкомп’ютер IBM Sequoia на друге місце. Продуктивність останнього з минулої редакції списку не змінилась і складає близько 20 пікових ПФлопс та 16,3 ПФлопс у тесті Linpack.

На третьому місці опинився K Computer від Fujitsu з 10,5 ПФлопс Linpack.

Найпотужніший російський суперкомп’ютер «Ломоносов» (МДУ) втратив ще чотири позиції й опинився на 26 місці з незмінною реальною продуктивністю близько 0,9 ПФлопс.

Найбільш цікаво у новому списку виглядає система Міжвідомчого суперкомп’ютерного центру РАН (МСЦ), яка посіла 58 місце. Її заявлена пікова продуктивність дорівнює 524 ТФлопс, а постачальником указано компанію «РСК».

Тендер на створення суперкомп’ютера продуктивністю не менше 520 ТФлопс у МСЦ було оголошено у жовтні, і він ще не завершений. За даними сайту держзакупівель, торги мають відбудить лише 16 листопада, а на завершення робіт підряднику відведено 2,5 місяці з моменту підписання держконтракту.

Заступник директора МСЦ Борис Шабанов розповів, що єдиним учасником аукціону виявилась компанія «РСК», а тому компанія заздалегідь зібрала аналогічну систему на своєму майданчику та виконала на ній усі необхідні тести, результати яких надіслала до комісії Top500. Планується, що після завершення торгів система переїде до МСЦ, стверджує Шабанов.

Варто відмітити, що аукціон на закупівлю суперкомп’ютера було оголошено 23 жовтня, у той час, як у правилах подання заявок на включення у рейтинг Top500 за листопад вказано крайній термін – 15 жовтня з можливістю надіслати останнє оновлення результатів тесту Linpack 1 листопада. Крім того, правила передбачають, що місцем установки поданої до рейтингу системи є майданчик замовника.

Однією з вимог до обчислювальних вузлів нового суперкомп’ютера МСЦ зазначено наявність у них прискорювачів Intel Xeon Phi, що випливає з конкурсної документації. Про початок глобального постачання цих процесорів Intel повідомила сьогодні на конференції, однак у новій редакції Top500 вже є кілька систем з такими процесорами.

Джерело на російському ринку, пов’язане з суперкомп’ютерною галуззю, відмічає, що Intel постачала Xeon Phi під кілька показових проектів за кордоном.

Ці прискорювачі просили у компанії й деякі російські постачальники високопродуктивних систем, розповідає джерело, але отримала їх лише компанія «РСК», і це були тестові, інженерні зразки. У російському представництві Intel та у «РСК» дану ситуацію ніяк не прокоментували.

У рейтингу Top50 суперкомп’ютерів СНД на вересень цього року числиться лише один суперкомп’ютер МСЦ продуктивністю 227 ТФлопс. Ця система також увійшла до рейтингу, посівши 222 місце.

Борис Шабанов розповідає, що незабаром її демонтують та по частинах встановлять у філіали центру в інших містах, як МСЦ вже робив з деякими своїми попередніми суперкомп’ютерами.

Теги: Cray, IBM, Intel, NVidia, Top50, Top500, Ломоносов, РСК, суперкомп'ютер

Матеріали за темою:

Коментарі

Коментарі до "У Top500 з’явився російський суперкомп’ютер-«привид»":

Анатолій16.11.2012

А якщо тендер не пройде, то систему розберуть і продадуть частинами. А сертифікат Top500 залишиться як приємний спогад :)

Іван14.11.2012

Тітанік