Конференція Високопродуктивні обчислення, Київ, 13-15 жовтня 2014

Intel змінив плани щодо 48-ядерного процесора

27 листопада 2012

Якщо мобільний пристрій буде настільки ж розумним, як ПК, навіщо вам ПК?

Що можна робити на смартфоні з 48-ядерним процесором? Якщо Intel його виготовить, вам не доведеться довго чекати, щоб про це дізнатись. Такий процесор може з’явитись через 5-10 років, як тільки дослідницький підрозділ компанії підготує його для ринку мобільних пристроїв.

Коли ви тримаєте обчислювальну потужність ПК на долоні, різниця між комп’ютерами, планшетами та смартфонами починає стиратись. Таку думку висловив Патрік Мурхед, аналітик компанії Moor Insights and Strategy.

З подібним процесором, який зараз розробляється компанією Intel, «телефон буде настільки розумним, щоб не просто бути як комп’ютер, він-таки буде моїм комп’ютером», — стверджує він.

Intel вперше анонсував свій 48-ядерний процесор, так званий «Single-chip Cloud Computer» (SCC), у 2009 році. Тестові зразки працювали на частоті до 2 ГГц, вони були пристосовані для розв’язання задач з лінійної алгебри, динаміки рідини та обробки веб-запитів.

На той час, однак, вони не були призначені для комерційного використання. Натомість, їх використовували як тестову платформу для експериментів з багатоядерністю та портування програм.

З того часу Intel змінив напрямок зусиль і зараз намагається просувати технології «кластер у мікросхемі» у сфері мобільних пристроїв. Компанія стверджує, що чекати залишилось недовго: надрозумний смартфон та планшет орієнтовно з’являться у 2018 році.

Багатоядерні чипи з низьким споживанням отримали популярність завдяки Web тенденціям до обробки великої кількості коротких задач, що розширило межі застосувань традиційної x86 архітектури.

Компанія Tilera у 2009 році вперше випустила 100-ядерний процесор, а конкуренти Intel AMD, Dell та HP розвивають мікросерверні архітектури, ідейно схожі, щоб задовольнити потреби хмарних датацентрів.

Сьогоднішнє покоління мобільних пристроїв вже використовує багатоядерні процесори, але це лише варіанти з двома або чотирма ядрами. 48-ядерний процесор у портативному пристрої — це повна зміна правил гри.

Додаткові ядра дозволять багатьом додаткам працювати паралельно. Кілька ядер для обробки пошти, кілька для Інтернету, кілька для ігор тощо.

Сучасні мобільні процесори мають змогу одночасного виконання кількох задач, але затримки при переключенні негативно впливають на комфорт користування.

Багатоядерні архітектури забезпечують ефективний спосіб обробки великої кількості невеликих завдань та мають хорошу енергетичну ефективність обчислень.

У моделі, яку пропонує Intel, ядра працюють як динамічна обчислювальна сітка, де для певної задачі виділяється необхідна кількість ядер. Такий пристрій міг би працювати у тандемі з віддаленою системою (типу хмари), розвантажуючи ресурсомісткі завдання для оптимізації бортових ресурсів.

Однак, у цій концепції є потенційні перешкоди. Як і у сфері високопродуктивних обчислень, паралелізація додатків — завдання не з простих, як мінімум вимагає розуміння та бажання спільноти розробників. Енрік Ереро, науковий співробітник Intel Labs, називає відсутність подібного ПЗ «обмежуючим фактором».

«Нам треба модернізувати розробку операційних систем та додатків, зробити їх більш паралельними. На сьогодні саме володіння ядрами нічого не означає, якщо не вдається отримати жодної користі», — каже він.

Інший аналітик, Роб Ендерлі, погоджується, кажучи, що й досі необхідно удосконалювати програми для роботи з 6 та 8 ядрами, а якщо справа дійде до роботи з більшою кількістю ядер, то «там роботи поле неоране».

Мурхед, зі свого боку, має більше надій. Він вірить, що програмне забезпечення з’явиться, як тільки апаратна частина буде готовою.

Коли це станеться, ПК, у тому вигляді, як ми їх знаємо, можуть стати пережитком минулого. Ми будемо брати з собою персональні комп’ютери, під’єднувати їх до безпровідної периферії типу дисплеїв, клавіатур та мишок у разі необхідності.

Теги: Cloud, Intel, багатоядерність, паралельне програмування, процесори, смартфон, технології, Хмари

Матеріали за темою:

Коментарі