Конференція Високопродуктивні обчислення, Київ, 13-15 жовтня 2014

Незабаром в Росії з’явиться суперкомп’ютер потужністю 10 ПФлопс

25 грудня 2011

МДУ підписав контракт з російським виробником суперкомп’ютерів «Т-Платформи» на розробку технічного проекту кластера потужністю 10 ПФлопс.

Директор Науково-дослідного обчислювального центру МДУ Олександр Тихонравов пояснив, що поки що йде мова лише про проектування такої системи, а не про її впровадження. На створення цього кластера має бути оголошений окремий конкурс, точні терміни його Тихонравов назвати відмовився. Наразі МДУ володіє чотирма суперкомп’ютерами, найпотужніший з яких «Ломоносов». В останньому рейтингу Top500 найпотужніших систем світу він посів 18-те місце з піковою продуктивністю 1,3 ПФлопс.

Перший варіант «Ломоносова» потужністю 420 ТФлопс був створений компанією «Т-Платформи» у 2009 році, потім він тричі модернізовувався. За підсумками останньої модернізації, завершення якої, за умовами конкурсу, очікувалось не пізніше 20 грудня, продуктивність «Ломоносова» повинна зрости до 1,6 ПФлопс. У «Т-Платформах» не коментують, чи запланована продуктивність вже досягнута.

Представник «Т-Платформ» Андрій Митрофанов заявив, що компанія має намір брати участь у конкурсі на створення системи на 10 ПФлопс, як тільки його оголосять. Як і «Ломоносов», нова система буде розташована у НДОЦ МДУ, однак приміщення для неї ще не обрано, повідомляють у компанії.

Як випливає з ТЗ на проектування нового кластера, у системі повинні використовуватись два типи обчислювальних вузлів: на звичайних CPU та гібридних CPU+GPU або CPU+MIC (Many Integrated Cores). MIC – це паралельна архітектура фірми Intel, де, на відміну від графічних прискорювачів, використовуються x86-сумісні ядра. Звичайні вузли на CPU повинні забезпечувати потужність не менше ніж 3 ПФлопс.

До кластера має додаватись сховище даних, частина якого повинна мати паралельну архітектуру. Обсяг даних паралельної частини складає не менше ніж 1 ПБайт. Також необхідна система архівації даних обсягом не менше ніж 9 ПБайт. Виконавець також зобов’язаний спроектувати інженерну інфраструктуру.

Проектування системи фінансується з позабюджетних джерел, говориться у конкурсній документації. Ціна контракту з «Т-Платформами» на ці роботи складає близько 4 млн. рублів. Ціна готової системи, виходячи з попередніх розцінок «Т-Платформ» для МДУ, може перевищити 350 млн. доларів США.

Як раніше пояснювали представники НДОЦ МДУ, свої суперкомп’ютери вони використовують, головним чином, для підтримки фундаментальних досліджень в різноманітних областях, а необхідність постійних модернізацій «Ломоносова» – збільшенням числа та складності свої задач. Система на 10 ПФлопс потрібна вишу з тієї ж причини, пояснює Олександр Тихонравов.

В усіх конкурсах на модернізацію «Ломоносова» конкуренції не спостерігалось. Заявку на участь подавала лише компанія «Т-Платформи». «Ми працюємо з МДУ протягом тривалого часу, і його без перебільшення можна назвати стратегічним партнером нашої компанії», – говорить генеральний директор «Т-Платформ» Всеволод Опанасенко. – «Перемогу в конкурсі на право проектування принципово нового обчислювального комплекса, який має рекордну для Росії продуктивність, ми розглядаємо як додаткове підтвердження найвищої компетенції наших інженерів та розробників».

Варто нагадати, що позиції російських суперкомп’ютерів в останніх світових рейтингах дещо знизились. Так, в загальному рейтингу Top500 кількість російських систем за півроку скоротилась вдвічі, а «Ломоносов» втратив п’ять позицій. У рейтингу енергоефективності справи ще гірші: «Ломоносов» скотився на 106 пунктів до 153 місця, а найкращий результат за цим параметром серед російських кластерів посів «СКІФ-Аврора», 106-те місце.

Теги: GPU, Intel, Top500, екзафлопс, Ломоносов, процесори, СКІФ-Аврора, суперкомп'ютер, Т-Платформи

Матеріали за темою:

Коментарі