Конференція Високопродуктивні обчислення, Київ, 13-15 жовтня 2014

У майбутньому людству може знадобитись суперкомп’ютер на Місяці

8 листопада 2012

У даний час зв’язок з космічними апаратами, які знаходяться у далекому космосі, здійснюється за допомогою мережі величезних супутникових антен, розташованих у США, Іспанії та Австралії.

Всі ці антени з’єднані за допомогою комунікаційних каналів в єдине ціле, глобальну мережу Deep Space Network (DSN). І навіть космічний апарат Voyager 1, який знаходиться на краю Сонячної системи, використовує канали мережі DSN для обміну інформацією із Землею.

Але «рух» у космосі стає все більш жвавим. Одночасно збільшується трафік мережі DSN, який ще кілька років тому вичерпав всі її технічні можливості. Звичайно, й мережа не стоїть на одному місці.

Прямо зараз йде будівництво двох антен в Австралії, завдяки яким мережа отримає додаткові канали для передачі даних. А дослідники з університету Південної Каліфорнії пропонують зовсім радикальне рішення проблем далекого космічного зв’язку.

На конференції AIAA Space conference, яка проходила у Пасадені, Каліфорнія, Уліенг Чанг запропонував до обговорення ідею створення на Місяці комунікаційного центру з розташованим під поверхнею обчислювальним центром та встановленим там суперкомп’ютером.

Цей суперкомп’ютер дозволить не тільки зменшити навантаження на наземну комунікаційну інфраструктуру, а й виступить у ролі засобу інформаційного забезпечення «першої фази освоєння та колонізації Місяця».

Місячний суперкомп’ютер та комунікаційний центр повинні розташовуватись на зворотному боці Місяця в одному з кратерів поблизу полюсу. Це захистить споруду від різких коливань температури на планеті та дозволить створеній інфраструктурі використовувати кригу, знайдену у полярних областях, для системи охолодження.

Крім посилення комунікаційних можливостей людства місячний суперкомп’ютерний центр може використовуватись і з науковою метою.

Розташовані на поверхні Місяця комунікаційні антени під час перерви у своїй основній роботі можуть працювати в «унісон» з наземними радіотелескопами, реалізуючи технологію радіочастотної інтерферометрії з довгою базою, яка дозволяє мережі багатьох телескопів створити щось подібне до одного величезного радіотелескопу.

Скільки може коштувати спорудження місячного суперкомп’ютера? Транспортування одного фунта (0,45 кг) вантажу на Місяць коштує приблизно 50 тисяч доларів.

Додамо вартість гірничих робіт, будівництво приміщення підземного обчислювального центру, системи охолодження та ядерного реактора. У результаті виходить сума у районі 10-20 млрд. доларів. Якщо хтось і зможе побудувати місячний суперкомп’ютер, він точно стане найдорожчим суперкомп’ютером світу.

Тим часом NASA повідомляє про наміри побудувати базу на зворотному боці Місяця. До останнього моменту інформація про амбіційний проект трималася у секреті, оскільки його майбутнє залежало від результатів виборів президента.

Демократ Барак Обама, який переміг на виборах, є прихильником цього проекту, у той час як його суперник республіканець Мітт Ромні активно виступав за скорочення бюджетних витрат, у тому числі на науку.

За словами експерта NASA Джона Логдона, космічна станція буде розташована за декілька десятків тисяч кілометрів від поверхні зворотного боку місяця Місяця у точці лібрації — там, де величина і напрямок сил, що діють на об’єкт з боку Землі і Місяця, такі, що він залишається майже нерухомим відносно обох небесних тіл.

“Станція дозволить не тільки вести спостереження за Сонячною системою, але і здійснити політ до поясу астероїдів між Марсом і Юпітером, а згодом — до Марсу”, — розповів експерт. У планах учених здійснити політ до пояса астероїдів до 2025 року і пілотований політ на Марс в 2030-х роках.

Логдон додав, що перемога Обами на виборах означає, що агентство отримає фінансування, необхідне для розробки станції. Бюджет NASA на 2012-2013 роки становитиме 17 млрд доларів.

Теги: космос, мережа, НАСА, наука, суперкомп'ютер, технології

Матеріали за темою:

Коментарі