Конференція Високопродуктивні обчислення, Київ, 13-15 жовтня 2014

Магнітна плівка допоможе зберігати гігантські обсяги інформації

7 листопада 2012

Швидше за все, більшість читачів вже забула про існування магнітних аудіо- та відеокасет. Мало того, зараз росте ціле покоління, яке жодного разу не користувалось цими засобами збереження інформації, які на початку 2000-х років були повністю витіснені оптичними та жорсткими дисками. Але, як кажуть, інколи вони повертаються!

Спеціалісти компанії Fujifilm, які не так давно «поховали» кіноплівку, та їх колеги з IBM створили прототип надщільного стрічкового носія.

При розмірах десять на десять сантиметрів та товщині у два сантиметри така касета зберігає… 35 терабайт інформації! (А ще не так давно ми мріяли про те, щоб звичайний вінчестер зберігав хоча б пару терабайт). На таку оновлену касету легко уміститься весь архів Національної бібліотеки імені В.І. Вернадського.

Досягти такої феноменальної щільності упаковки даних вдалось завдяки особливій магнітній стрічці, вкритій частинками барію.

Нагадаємо, що збільшення ємності жорстких дисків має фізичні обмеження і пов’язане з істотним збільшенням енерговитрат. На даний момент їх максимальний обсяг складає 4 ТБ.

Між тим, у 2024 році питання збереження величезних масивів даних стане як ніколи гостро. Це серед іншого пов’язано із запуском найбільшого радіотелескопу у світі.

Square Kilometre Array, який планується спорудити в Австралії, Новій Зеландії та ПАР, буде за добу видавати один петабайт або мільйон гігабайтів стисненої інформації. Для забезпечення роботи цього монстра необхідні лінії зв’язку з пропускною здатністю вище сучасного глобального інтернет-трафіку та 120 тисяч стандартних жорстких дисків на рік.

Використання стрічкових касет добре ще й тим, що дозволить у 200 разів скоротити витрати енергії при збереженні величезних баз даних. Адже жорсткі диски у крупних сховищах постійно підключені до джерела живлення. У той же час стрічкові накопичувачі споживають енергію тільки під час читання та запису інформації.

Ще один плюс – такі касети значно дешевші за класичні носії інформації, пише New Scientist. «Коли мова заходить про величезні обсяги даних, жорсткі диски не можуть утримувати лідерство, – говорить Евангелос Елефтеріу з IBM. – Прийшов час компактних дешевих пристроїв з низьким енергоспоживанням».

Звичайно, магнітна стрічка істотно поступається жорсткому диску у швидкості роботи, оскільки її необхідно постійно перемотувати. Але на даний момент створено спеціальну лінійну систему запису файлів, яка істотно прискорить цей процес.

За матеріалами доповіді Дмитра Алєксеєва (Fujifilm) на конференції HPC Day 2012.

Теги: Fujifilm, HDD, IBM, енергоефективність, збереження даних, технології

Матеріали за темою:

Коментарі