Конференція Високопродуктивні обчислення, Київ, 13-15 жовтня 2014

Виробник квантових комп’ютерів D-Wave Systems отримав мільйонні інвестиції (відео)

16 жовтня 2012

Канадська компанія D-Wave Systems, яка займається розробкою та створенням квантових комп’ютерів, отримала інвестиції у розмірі 30 млн. доларів.

У групу інвесторів увійшли засновник Amazon Джефрі Безос та американська компанія In-Q-Tel, яка вкладає кошти у перспективні інформаційно-технічні проекти та забезпечує новітнім обладнанням ЦРУ та АНБ.

«Наші клієнти з розвідслужб стикаються з проблемами, які дуже складно розв’язувати на комп’ютері класичної архітектури, – коментує один з керівників In-Q-Tel Роберт Еймс. – Ми вважаємо, що квантові обчислення тут можуть знадобитись».

Варто нагадати, що «перший комерційний квантовий комп’ютер» D-Wave One, виготовлений канадцями, було продано ще минулої весни за 10 млн. доларів. Покупцем став збройний гігант Lockheed Martin, який встановив придбану машину – кубічний блок чорного кольору з кріогенною системою, який своїми розмірами нагадує перші комп’ютери, – в Університеті Південної Каліфорнії.

Американський виробник озброєнь та авіакосмічної техніки вирішив задіяти D-Wave One у дослідницькому проекті, спрямованому на створення ефективної автоматичної системи пошуку помилок у спеціалізованому ПЗ (помилок такого роду, які, скажімо, затримують випробування нового винищувача-бомбардувальника F-35).

D-Wave One на етапі тестування у лабораторії

Дві системи D-Wave One на етапі тестування у лабораторії

Процесор D-Wave One містить 128 надпровідних кубітів з контактами Джозефсона. Ця система дозволяє розв’язувати задачі оптимізації, які зводяться до пошуку основного стану для набору спінів за допомогою знаходження глобального мінімуму певної цільової функції через квантові флуктуації.

Можливості D-Wave One його розробники зовсім недавно демонстрували на прикладі задачі про укладки білка. Її суть полягає у пошуку найбільш стабільної структури протеїну з певною амінокислотною послідовністю. Мірою стабільності називають вільну енергію, глобальний мінімум якої комп’ютер і повинен був знайти.

Для перевірки вчені підготували елементарну послідовність з шести амінокислот, з якою 128-кубітний процесор, охолоджений до 20 мК, успішно впорався.

У реальності квантовим комп’ютерам доведеться розв’язувати набагато більш складні проблеми, і спеціалісти D-Wave Systems, розуміючи це, намагаються підвищити надійність обчислень і випускають більш потужні модифікації процесора. Остання, під назвою Vesuvius, об’єднує вже 512 кубітів.

Процесор Vesuvius

Процесор Vesuvius

Деякі вчені, однак, продовжують критикувати діяльність канадської компанії. «Створена ними установка є дуже цікавою з інженерної точки зору, – говорить професор Масачусетського технологічного інституту Скот Ааронсон. – Однак серйозних доказів того, що D-Wave One розв’язує задачі істинно квантово-механічним способом і притому швидше, ніж його класичні аналоги, я поки що не бачив. Так, раніше (тобто до травня 2011 року – моменту публікації у журналі Nature статті про «відпал» ланцюжка з восьми спінів, які моделюються надпровідними кубітами) розрив між рекламними заявами та науковими результатами був більш помітним, але він і досі існує».

Всі питання, на думку пана Ааронсона, зняла б одна публікація у профільному журналі, де були б наведені свідчення того, що процесор реалізує ключові квантові ефекти (заплутаність, суперпозиційні стани), і прямі порівняння квантових та класичних обчислень.

Коротка доповідь про архітектуру D-Wave One:

Демонстрація поступового ускладнення процесора та збільшення кількості кубітів:

Теги: Amazon, квантовий комп'ютер, процесори, технології

Матеріали за темою:

Коментарі

Коментарі до "Виробник квантових комп’ютерів D-Wave Systems отримав мільйонні інвестиції (відео)":

Цікавий матеріал. Дивує, що це Канада, а не США чи Китай...