Конференція Високопродуктивні обчислення, Київ, 13-15 жовтня 2014

Технологічне суперництво: десятка найкращих

Білл Гейтс обіцяв віддати 60 млрд. доларів на благодійність, що зробило його найщедрішим філантропом історії. Однак Стіва Джобса це не вразило. На його думку, така щедрість лише доводила придуркуватість Гейтса.

«Насправді Білл позбавлений уяви та ніколи нічого не винаходив. Саме тому, мені здається, він більш комфортно почувається у благодійності, ніж у технологіях. Він просто безсовісно передирав ідеї інших людей», – сказав Джобс своєму біографу Уолтерові Айзексону. Це цитата з книги «Стів Джобс».

Стів Джобс та Біл Гейтс

Гейтс теж не побоявся пнути Джобса, коли у Apple з’явились проблеми у 1998 році. «Я так і не можу зрозуміти, чому він взагалі намагається очолити Apple? Він знає, що не зможе перемогти», – сказав Гейтс і злобно усміхнувся.

Однак, у порівнянні з іншими випадками суперництва, конкуренція Джобса та Гейтса більше вражає своєю тривалістю, ніж накалом уїдливості. Важко уявити, щоб на піку суперництва між Apple та Microsoft вони «наїжджали» один на одного так, як це зараз роблять Apple та Samsung.

Епічна боротьба між цими двома компаніями розгортається у залах суду по всьому світу. Фанати Apple проникли на сторінку Samsung у Facebook. Samsung труїть фанатів рекламою, яка завдає удару по слабких місцях суперника.

З якоїсь причини до більшості міжусобиць у сфері технологій причетна Apple. Як видно з наступного списку, на гіганта з Купертіно довго чекати не доводиться.

Samsung проти Apple

Apple проти Samsung

Між Apple та його південнокорейським суперником любові немає. Хоч компанії продовжують співпрацювати у якості партнерів по бізнесу, вони знаходяться у стані війни через iPhone з 2008 року, коли Samsung розпочала рекламу свого Instinct зі слоганом «Пожирач яблук».

З тих пір все тільки погіршилось. У 2011 році, ймовірно, розсудивши, що фанати є фронтом оборони Apple, Samsung випустила рекламу, яка зображала споживачів безмозкими жертвами обману машини Apple.

Реклама Samsung

Samsung підсилила посил роликом, який показувався у часи Суперкубку з американського футболу, як раз перед виходом п’ятого iPhone, і ще раз познущалась з фанатів Apple.

Apple проти Microsoft

Стів Джобс та Біл Гейтс

Це давня ворожнеча. Ось коротка версія. Як розповідав Джобс у інтерв’ю 2007 року, на Apple2 було програмне забезпечення Microsoft, хоч і не оригінальна версія. Після цього у 1981 році система MS-DOS стала частиною начинки персонального комп’ютера IBM.

Після випуску компанією Apple у 1984 році «макінтоша», Microsoft випустила операційну систему Windows, елементи дизайну якої були схожі з Macintosh. До того часу, коли Microsoft представила Windows95, у неї вже було 90% ринку ПК, і вона вважала себе лідером цієї категорії.

Хоча Apple так і не повернула собі долю ринку персоналок, після повернення Джобса, компанія здійснила вражаючий стрибок після 2000 року і стала лідером революції смартфонів.

Непримиренні

Для Microsoft, яка представила свій планшет за десять років до виходу iPad, це було вкрай прикро. Звідси їдка реакція Гейтса на iPad: «Він нічого».

Apple проти IBM

Поки не почав вередувати Microsoft, більмом на оці у Apple була компанія IBM, яка у 1981 році представила свою альтернативу Apple – PC.

Внутрішнє відео Apple

У Джобса до IBM була глибока неприязнь – тоді він порівнював компанію з Великим Братом з роману «1984» Оруела, в тепер вже більш відомій рекламі Суперкубку.

Він виступив ще у 1980-х, заявивши: «Якщо з якоїсь причини ми дуже помиляємось, і IBM переможе, я вважаю, що нам світить комп’ютерне середньовіччя ще років на 20».

Apple проти Dell

Голова та засновник Dell Майкл Делл з’явився на радарі Джобса у 1997 році, коли заявив, що якби Apple очолював він, то «закрив би компанію та повернув гроші акціонерам». Пізніше Делл сказав, що його коментар невірно витлумачили.

Джобс, який у 1990-і та 2000-і роки використовував Dell як дублера IBM, відповів: «По-хорошому, Apple та Dell єдині у цій сфері заробляють гроші. Вони це роблять як Wal-Mart. А ми – за допомогою інновацій».

Apple проти Dell

Apple проти Google

Пізніше місце Dell посіла Google. Компанія накликала на себе гнів Джобса випуском операційної системи Android, яку, як він стверджував, вони повністю «зідрали» з системи Apple iOS.

Apple проти Google

Джобс сказав Айзексону: «Я маю намір знищити Android, тому що це вкрадений продукт. Я хочу влаштувати їм термоядерну війну. Я уб’юся, якщо буде потрібно, та витрачу 40 млрд. доларів Apple до останнього цента, якщо буде потрібно, щоб виправити цю несправедливість».

Ця ворожнеча не завадила Google після смерті Джобса у 2011 році розмістити на своєму сайті некролог.

Apple проти Adobe

Джобс влаштовував бійки не тільки з більш крупними на той момент гравцями. Він також обрав своєю мішенню Adobe – відносно дрібну сошку. Джобс особливо незлюбив Adobe Flash та відмовився надати підтримку технології на iPhone чи iPad.

На зборах компанії Джобс пояснив, що вважає Adobe ледарями: «У них є весь потенціал, щоб робити цікаві речі, але вони просто відмовляються це робити. Щоразу, коли Мак падає, це найчастіше пов’язано з Flash».

Спочатку Adobe боровся з рішенням Apple за допомогою реклами: «Ми любимо Apple, але ми не любимо, коли хтось диктує, що творити, як творити і чим користуватись в Інтернеті». У 2011 році, однак, Adobe, здається, зарив сокиру війни.

Sun Microsystems проти Microsoft

Прямота Джобса була рідкістю у технологічній галузі, але у кінці 1990-х Скотт Макнілі, тодішній голова Sun Microsystems, виступив з шаленою риторикою та дав Джобсу прикурити. Головним ворогом Макнілі була Microsoft.

Він обізвав Windows NT «велетенським клубком», а керівництво Microsoft – «Балмером та Батхедом». Головною претензією Макнілі до Microsoft був високий збір за видачу ліцензій.

У певний момент Макнілі запропонував рішення: «Закрийте все лайно, на яке уряд витрачає гроші, та використовуйте їх для купівлі акцій Microsoft. Потім передайте всю їх інтелектуальну власність на загальне користування. Безкоштовний Windows для всіх! Потім можна просто залити Гейтса бронзою, перетворити його на статую та виставити перед міністерством торгівлі».

Oracle проти Microsoft

Ларрі Елісон

Ще один амбітний директор, голова Oracle Ларі Елісон, у 1990-ті був засліплений лихоманкою навколо Microsoft. Елісон зізнався, що найняв приватну фірму для збирання сміття про Microsoft з метою відшукати який-небудь бруд про PR-методи компанії.

Елісон великодушно запропонував спрямувати до штаб-квартири Microsoft сміття Oracle: «Я готовий надіслати наші відходи до Редмонту, якщо вони зможуть в ньому не закопатись».

Motorola проти Apple

Поки її не придбала Google, Motorola намагалась наїжджати на Apple у своїй рекламі під час Суперкубку 2011 року. Реклама планшета Xoom зображала згладжене контрольоване Apple майбутнє, у якому бунтівник користується пристроєм Motorola. Ролик був не дуже переконливим: того ж року Xoom було знято з виробництва.

AT&T проти Verizon

AT&T та Verizon ніколи не дружили, але ситуація напружилась на початку 2011 року, коли Verizon отримала iPhone, що означало кінець ексклюзивним відношенням AT&T з цим смартфоном. Компанії обмінялись шпильками у рекламах, які містили прихований зміст, зрозумілий лише їх користувачам.

Карта покриття

Наприклад, Випробувач у ролику Verizon демонстративно говорив у iPhone: «Так, ось тепер я тебе чую». Це було нагадування про те, що AT&T начебто має тенденцію «зривати» дзвінки. AT&T відповіла рекламою, яка підкреслювала неможливість одночасно розмовляти та сидіти в Інтернет на iPhone з Verizon.

Verizon проти AT&T

Apple, у свою чергу, намагалась примирити їх. У рекламі просто говорилось, що «двоє краще одного».

Тодд Вассерман, Mashable, США

Оригінал публікації: The 10 Best Tech Rivalries of All Time

Теги: Android, Apple, Dell, Google, IBM, iOS, iPad, iPhone, Microsoft, Samsung, Sun, Windows, Білл Гейтс, Стів Джобс, технології

Матеріали за темою:

Коментарі

Коментарі до "Технологічне суперництво: десятка найкращих":

Проблема в дурнуватій патентній системі, звідки й дурнуваті патентні війни. Розумію отримувати патент на принципово нові алгоритми чи методи опрацювання даних. А тут патентування дизайнерських (або близьких до них винаходів). Хоча й тут цікаве питання, коли нафто-газові компанії просто скуповують патенти на перспективні альтернативні двигуни й методи отримання дешевої безпечної відновлюваної енергії, а потім ховають їх.
Я на стороні відкритих технологій, на разі дещо ближчими до них є Андроїд і те, що з ним пов'язане. А Гейтса порівнювати з Джобсом без сенсу, люди різних калібрів, а його "філантропія" дуже сильно посмерджує концепцією золотого мільярду (цікаво чи більше людей померло через його гроші, чи всупереч лишилося жити).