Конференція Високопродуктивні обчислення, Київ, 13-15 жовтня 2014

Intel та AMD відмовились від підтримки Linux в нових процесорах

17 вересня 2012

Найбільші виробники процесорів Intel та AMD не будуть підтримувати відкриті операційні системи на своїх апаратних платформах нового покоління, призначених для планшетних комп’ютерів.

Процесори Intel Atom наступного покоління, відомі під кодовою назвою Clover Trail, не будуть підтримувати операційні системи на ядрі Linux. Таким чином, Windows 8 залишиться єдиною платформою для планшетів, в яких планується використання чипів вказаного сімейства, повідомляє The Inquirer з посиланням на представників Intel.

В дійсності операційні системи на ядрі Linux зможуть працювати на Clover Trail, оскільки він базується на сумісній архітектурі x86. Однак навряд чи хоча б один з виробників пристроїв стане зв’язуватись з Linux, тому що Intel не буде надавати такому вендору жодної підтримки – оскільки Windows 8 офіційно заявлена компанією як єдина платформа, яка підтримується, уточнює TechCrunch.

Відмова від Linux може бути пов’язана з новим режимом енергоспоживання чипа, при яких тактовий генератор окремих ядер повністю відключається. За словами представників Intel, для того, щоб ці режими працювали, операційна система повинна підказувати процесору. З великою ймовірністю, ядром Linux дані підказки не підтримуються на даний момент, припускає The Inquirer.

На думку The Inquirer, відмова від Linux є штучним бар’єром, який створила Intel. Платформа Clover Trail запозичує безліч компонентів та фактично базується на платформі попереднього покоління під кодовою назвою Medfield, яка відома своїм дружнім ставленням до Android, операційної системи на ядрі Linux.

Рішення Intel не підтримувати Linux в процесорах Atom нового покоління не буде мати значення для сегменту ноутбуків, однак може спровокувати підвищення цін на планшети. The Inquirer припускає, що роздрібна ціна планшетних комп’ютерів з процесором Atom та операційною системою Windows 8 може бути значно вищою за ціну Apple iPad, а також пристроїв на Android, Google Nexus 7 та Amazon Kindle Fire HD.

Між тим, компанія AMD в своїх процесорах нового покоління під кодовою назвою Hondo, призначених для планшетів, також не планує підтримувати Linux. Єдиною ОС, яка буде підтримуватись, названо Windows 8.

Віце-президент AMD з випуску процесорів для мобільних пристроїв Стів Белт пояснив виданню The Inquirer, що Windows 8 відкриває значні перспективи та дозволить охопити настільки широкий ринок, що у виділенні ресурсів на Android просто немає необхідності, принаймні на першому етапі.

Intel є найбільшим в світі виробником процесорів з часткою ринку більше 80%. Компанія AMD посідає друге місце.

Таким чином, забезпечення підтримки особливостей чипу Clover Trail та його розширених функцій лягає на плечі співтовариства.

Примітно, що у презентації Intel прозвучала фраза, що нібито Linux не зможе працювати на процесорі Clover Trail, але, судячи з усього, це або обмовка, або маркетинговий крок, оскільки в новому чипі немає жодних принципових архітектурних змін, які роблять цей процесор несумісним з Linux, та відрізняють його від існуючих моделей процесора Atom Medfield.

У такому разі для розробників ядра Linux єдина надзвичайно складна річ – забезпечити підтримку ядром апаратного забезпечення, інтерфейс якого не має специфікації.

Clover Trail, як система «все в одному», міститиме не тільки CPU, а й інші процесори: графіку, звук, систему безпеки тощо. Специфікації цих систем будуть приховуватись компанією Intel, що унеможливить розробку драйверів. Особливо це стосується підсистеми безпеки, яка захищатиме комп’ютер від запуску на іншій операційній системі, ключ від якої знатиме лише Intel.

В якості причини відмови від офіційної підтримки Linux для Clover Trail були названі контрактні зобов’язання перед компанією Microsoft, спільно з якою для даного чипу було розроблено розширений механізм контролю економії енергії, названий «always-on», який підтримує лише Windows 8. Подробиці використання даного механізму підпадають під підписку про нерозголошення та не можуть бути оприлюднені публічно.

Цікаво, що до теперішнього часу Intel досить активно просувала свої процесори Atom, як апаратну платформу, здатну працювати з широким спектром операційних систем, включаючи Android та Chrome OS, яка також побудована на Linux.

Більшість інших презентацій на форумі IDF були так чи інакше пов’язані з Linux. Наприклад, представники Intel оголосили про готовність конвертації Google Android 4.1 Jelly Bean на платформу Medfield, а також про підготовку до випуску першого смартфону на базі платформи Android 4.1 та процесорів Atom Medfield.

В даний час деякі співробітники Intel вже тестують у щоденній практиці прототип вказаного смартфону, вихід якого на ринок очікується наступного року. Компанія Intel також зберігає інтерес до мобільної платформи Tizen, яку планує використовувати у різноманітних категоріях мобільних пристроїв та автомобільних інформаційно-розважальних системах.

Теги: AMD, Intel, Linux, Microsoft, Windows, процесори

Матеріали за темою:

Коментарі

Коментарі до "Intel та AMD відмовились від підтримки Linux в нових процесорах":

Вот потому я, и уверен не только я, даже спустя 3 года и не покупаю планшет на windIntel...