Конференція Високопродуктивні обчислення, Київ, 13-15 жовтня 2014

РАН побудує суперкомп’ютер продуктивністю 10 ПФлопс

31 серпня 2012

В РАН розроблено проект суперкомп’ютера продуктивністю 10 ПФлопс. Він повинен стати новим обчислювальним лідером РФ. Сьогодні найпотужніший російський суперкомп’ютер «Ломоносов», встановлений в МДУ, має реальну продуктивність 0,9 ПФлопс. Він посідає 22 сходинку світового рейтингу Top500.

До кінця поточного року в Міжвідомчому суперкомп’ютерному центрі РАН (МСЦ РАН) запустять першу чергу суперкомп’ютера, який після закінчення робіт стане найпотужнішим в Росії, потіснивши з першого місця «Ломоносов».

За словами заступника директора МСЦ РАН Бориса Шабанова, в рамках запуску першої черги запрацюють дві стійки сумарною продуктивністю 2 ПФлопс, чого буде досить для покращення результату «Ломоносова».

Фінальна версія системи, загальною вартістю 3 млрд. руб., буде містити 54 стійки, які матимуть продуктивність більше 10 ПФлопс. «Однією з вимог до обчислювальних вузлів є відведення тепла від них тільки рідинним теплоносієм. Операційна система суперкомп’ютера — CentOS 6.2 або вище», — сказано у технічному завданні.

«Настала ера 10-петафлопсних машин. Ми освоюємо ці технології, переходимо на них. Наша задача до кінця року зробити перші дві стійки, після цього технологія дозволить в розумні строки, за рік, за наявності фінансування довести продуктивність до 10 петафлопс», — повідомив Шабанов.

«Гонитва за петафлопсами — це не самоціль, — вважає завідувач відділу обчислювальних комплексів та систем Інституту прикладної математики ім. Келдиша РАН, к. ф-м. н. Юрій Смольянов. — Задача реалізувати на новій потужній техніці нові методи математичного моделювання, що дозволить найбільш точно будувати моделі різноманітних процесів. На старій апаратурі це в принципі неможливо. За кордоном такі суперкомп’ютери коштують дорожче наших мінімум в півтора рази. Справа в тому, що нам вдалось знайти способи прискорення обчислень, наприклад, за рахунок графічних процесорів та систем прискореного обміну інформацією між процесорами».

Проект цього найпотужнішого в РФ суперкомп’ютера був готовий ще півтора роки тому. Однак вчені Інституту прикладної механіки поки й не починали його втілювати через брак фінансування.

Тим часом, робота над суперкомп’ютером такого класу проводиться в компанії «Т-Платформи» для МДУ. Система буде побудована із застосуванням водяного охолодження та почне працювати у 2013-2014 році.

Теги: Top500, графічні прискорювачі, Ломоносов, охолодження, петафлопс, суперкомп'ютер, Т-Платформи

Матеріали за темою:

Коментарі

Коментарі до "РАН побудує суперкомп’ютер продуктивністю 10 ПФлопс":

Іван05.09.2012

Україні хоча б 10 Терафлопс подолати.