Конференція Високопродуктивні обчислення, Київ, 13-15 жовтня 2014

На супекомп’ютері запущено найбільше в світі моделювання Всесвіту

15 грудня 2011

Найбільше в світі моделювання Всесвіту було проведено на суперкомп’ютері Tachyon II, що посідає 26 сходинку рейтингу найпотужніших суперкомп’ютерів.

Науковці Корейського інституту провідних досліджень в Сеулі використали суперкомп’ютер Tachyon II для задачі, яка потребувала 157 TB дискового простору та більш ніж 26 тисяч процесорних ядер. Суперкомп’ютеру знадобилось 20 днів для розв’язання задачі.

В результаті обчислень він проаналізував близько 374 мільярдів часток, що еквівалентно площі двох третин розміру тієї частини Всесвіту, яку ми спостерігаємо.

Мета задачі, названої Horizon Run 3, – повернутись до моменту народження Всесвіту та прослідкувати за його еволюцією, щоб дізнатись, чи закінчиться це створенням тих об’єктів, які ми зараз маємо, включаючи кластери галактик та супер-кластери.

Вивчаючи цю віртуальну версію еволюції, астрономи тепер зможуть краще передбачити майбутнє Всесвіту. Також це дозволить детально вивчати структури, які занадто старі та знаходяться занадто далеко, щоб їх можна було б побачити у телескоп, або речі, які поки що існують лише в теорії, як звукові коливання баріонів. Це – величезні брили замерзлої темної матерії, що залишились з народження Всесвіту.

Астроном Гітер Купер впевнена, що даний проект є надзвичайно актуальним. В інтерв’ю вона сказала: «Це приголомшливий, амбітний проект. Він зможе пролити світло на минуле та дізнатись майбутнє нашого Всесвіту, а також дасть нам розуміння тієї таємничої темної матерії, з якої складається більшість нашого космосу, та невідомої темної енергії, яка ним рухає».

Дякуючи суперкомп’ютеру Tachyon II наше розуміння Всесвіту зростає швидкими темпами. Для порівняння, у 1970 році Джимом Піблзом з Університету Прінстона проведено моделювання галактик, які складались з 300 «часток», а в 2005 році під час так званого «Моделювання тисячоліття» було обчислено 10 мільярдів часток.

За словами фізиків з Массачусетського технологічного інституту це означає, що Horizon Run 3 - це у 8800 разів більше моделювання, ніж попереднє.

Теги: Top500, Всесвіт, суперкомп'ютер

Матеріали за темою:

Коментарі